Abant Gölü Tabiat Parkı – 4 Mevsim Gezilecek Yerler Göl Nerede Neler Yapılır?

 

Doğanın Mirası Abant Gölü – Hayran Olacaksınız!

Son zamanlarda Abant Gölü, doğal tabiatı ile yerli turistlerin gözdesi haline geldi. 4 mevsim farklı güzellikleri ile adeta cennetten bir köşe olan Abant Gölü, Batı Karadeniz ve Marmara’nın arasında kalan ve farklı ağaç türlerinin bulunduğu huzur dolu bir coğrafya olarak dikkat çekiyor. Tertemiz havası, yeşilin ve mavinin tonları ile konuklarını karşılayan Abant, Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olarak biliniyor.

Abant Gölü’ne yakından bakalım;

Abant Gölü hakkında bilgi isteyenler için şunları söyleyebiliriz. Abant Gölü’nün uzunluğu yaklaşık 900 metre ve en derin yeri 18 metre. Yaklaşık 1350 metre yükseklikte bulunan Abant Gölü, 1.5 kilometrelik bir alanı kaplıyor. Tatlı su gölü olan Abant Gölü’nün kuzeybatı bölümü yarı bataklık halde.

Sarı ve beyaz nilüfer çiçekleriyle dolu olan Abant Gölü tabiat parkı olarak anılıyor. Milli Park statüsünde bulunan Abant, Milli Parklar Müdürlüğü’ne bağlı olduğundan parka giriş için ücret talep ediliyor. Dileyenler için göl çevresinde tur yapabilirken, dileyenler bisiklet ve faytonlarla göl çevresini gezebiliyorlar.

 

Abant Gölü tabiat parkı 7 km uzunluğunda olduğu için tempolu bir yürüyüşle 1,5 – 2 saatte tamamlanıyor. Bu yürüyüşte sizlere kuş cıvıltıları eşlik ediyor. Yüksekliği 1.770 metreye kadar ulaşan, çam ve köknar ağaçları ise hafızalarınıza kazınıyor.

Abant Gölü Oluşumu – Bu Güzellik Nasıl Oluştu?

Abant Gölü hakkında bilgi edindiniz ancak yeterli gelmedi mi? Abant Gölü oluşumuna da yakından bakalım. Abant Gölü yeraltında meydana gelen tektonik çöküntüler sonucunda büyük taş bloklarının vadiyi doldurmasıyla oluşmuştur. Kuzey Anadolu fay hattında bulunan göl çevresinde sıralanan dağlar tabiat parkının sınırlarını oluşturmaktadır. Kış mevsiminde tamamen donan Abant Gölü, muhteşem görüntüler oluşturmaktadır.

Abant Gölü, birkaç kaynak suyu, kısmen devamlı olan akarsu ve özellikle de kar ve yağmur suları ile beslenmektedir. Göl çevresinde 1400-1700 metrelere varan tepeler yer alır. Göl derinliklerinin görülebileceği kadar berraktır.

Abant’ın Muhteşem Bitki Örtüsü – Rengarenk Çiçekler

Abant Gölü tabiat parkı köknar, çam, meşe, kayın, gürgen, kestane, kavak, dişbudak ve fındık ağaçlarıyla muhteşem bir bitki örtüsüne sahip. Göl çevresinde yayla olarak kullanılan açık alanlar olsa da çam, köknar ve kayın ağaçlarını görmek mümkün.

Yaban hayatın da görüldüğü Abant Tabiat Parkı çevresinde yabandomuzu, tavşan, karaca, ayı, tilki, yaban ördeği, keklik ve yaban güvercini gibi canlıları da görebilirsiniz.

Abant Gölü’nün Misafirlerine Sundukları

Abant Gölü nerede diyenler için İstanbul-Ankara karayoluna oldukça yakın bir yerde olan Abant’ı rahatlıkla bulmak mümkün. Akıllı telefonlarınızdan Abant Gölü harita şeklinde bir arama yaptığınızda ve yönlendirmeleri takip ettiğinizde hiç zorlanmadan Abant’a gelebilirsiniz.

Abant Gölü çevresinde bulunan oteller, restoranlar ve aktivite alanları misafirlere eğlenceli bir tatil alternatifi olmaktadır. Göl çevresi eğlence, dinlenme, spor, avcılık ve piknik yapmaya uygundur. Kamp alanları mevcuttur. Ayrıca alıç, böğürtlen, kuşburnu, çilek, mantar ve dağ çilekleri de konuklarını beklemektedir.

Abant Gölü konaklama alternatiflerinin yanında alabalık ve geyik üretim istasyonlarıyla ziyaretçilerini doğal hayatın içine çekmektedir.

 

Abant Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Abant Gölü nerde diyenler için yol tarifimiz şu şekildedir; İstanbul ve Ankara arasındaki D-100 karayolunun 203. kilometresinden ayrılan Ömerler Köyü sapağından devam ederek 22 km sonra Taşkesti beldesi içinden ayrılan yolla, Abant’a ulaşmak mümkündür.

Farklı illerden gelenler de yol boyu yönlendirmeleri takip ederek Abant Gölü ve tabiat parkına ulaşabilirler.

Abant Gölü Çevresindeki Oteller

Abant, gezilecek yerler açısından doğal güzellikleri ile misafirlerini kendine hayran bırakıyor. Abant otelleri de kaliteli konaklama hizmetleriyle konuklarını ağırlıyor. Abant Gölü çevresindeki oteller; SPA ve güzellik merkezleri, kapalı havuzları, restoranları ve barları ile ayrıcalıklı tatil fırsatları sunuyor.

Abant Gölü çevresindeki oteller:

 

Tüm Abant otellerini incelemek için tıklayın…

Abant otel fiyatları, tesislerin sunduğu imkanlara göre değişiyor. Uyanır uyanmaz göl manzarası ile karşılaşacağınız, geceleri ise ay ışığını ve yıldızlarını seyredeceğiniz konforlu otellerde erken rezervasyon fırsatlarıyla yerinizi hemen ayırtabilirsiniz. Doğa ananın cömert davrandığı bu coğrafyada unutulmaz bir tatil geçireceksiniz…

 

Yakın Bölge Otelleri Tatil Fırsatları

Tatil Bölgeleri