Abant Hava Durumu – Yıllık Sıcaklık Değerleri

 

Abant’ta Hava Nasıl? Abant’a Hangi Mevsim Gidilir?

Abant’ın iklimi karasal ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş özelliği taşır. Bölgenin yüksekliğinin fazla olması ve dağlarla çevrili olması nedeniyle hava şartları yıl boyu değişken yapıda olur. Kış koşullarının sert geçtiği mevsimlerde gölün buz tuttuğu da görülmektedir.

Abant hava durumu mevsimlere göre değişiklik gösterse de Abant iklim koşulları içerisinde sıcaklık değerleri şunlardır:

Yıllık ortalama sıcaklık değeri 15° C’dir.

Yıllık ortalama yağış miktarı ise 550 mm civarındadır.

En sıcak ayları Temmuz ve Ağustostur. (ortalama 28° C’dir.)

En soğuk ayları ise Aralık ve Ocaktır. ( ortalama C’dir.)

 

Etrafında ormanların ve tepelerin fazla olması nedeniyle Karadeniz iklimine göre biraz daha düşük sıcaklık değerleri görülür. Yazları ise serindir ve yağışlı bir özellik gösterir.

Abant’ta Sonbahar

Abant’ta sonbahar hava durumu genellikle yağışlı ve soğuktur. Yaprakların dökülmeye başlamasıyla birlikte bölgede rüzgarlar da hakim olur. Abant sonbahar sıcaklık değerleri 10 derece ile 15 derece arasında seyreder.

 

Abant’ta Kış Sıcaklık Değerleri

Abant’ın tadı kış mevsiminde çıkar. Karadeniz iklimine göre kışları soğuk geçen Abant’ta bembeyaz kar örtüsü görülür. Kış mevsiminde ayrı bir güzelliğe sahip olan Abant, sömestr ve yılbaşı tatilleri için idealdir. Abant hava durumu kışın oldukça soğuk değerlere sahiptir.

Abant’ta İlkbahar ve Yaz

Abant ilkbaharda karların erimesiyle birlikte yeşillenmeye başlar. Nilüferler ve rengarenk çiçekler ortaya çıkar. Dolayısıyla Abant sıcaklık değerleri artar. Mevsim yağışları da görülen Abant’ta, yaz mevsimi ise çok sıcak olmamakla birlikte ideal hava sıcaklıklarına sahiptir.

Abant’a geldiğinizde kışın oldukça kalın giysiler getirmeniz gerekiyor. Yazın ise akşamları serin olduğu için yine yanınıza ceket almanızda fayda var. Her türlü hava koşullarına hazırlıklı olmanız gerek.

 

Yakın Bölge Otelleri Tatil Fırsatları

Tatil Bölgeleri