Size En Uygun Yamaç Paraşütünü Seçin

 

Yamaç Paraşütü Nasıl Seçilir? Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yamaç paraşütü gibi heyecanlı bir aktiviteye başlamadan önce yamaç paraşütü almanız gerekir. Yamaç paraşütü alırken dikkat etmeniz gerekenleri bilirseniz daha sağlıklı bir tercih yapabilirsiniz. Konu hakkında sizi biraz bilgilendirecek olursak:

Yamaç paraşütü seçerken boyunuza, kilonuza ve seviyenize göre bir paraşüt seçmeniz gerekir. Abant’ta yamaç paraşütü yaparken tesislerden ekipmanlarınızı sağlayabilirsiniz. Ancak bu sporu daha profesyonel şekilde yapmak istiyorsanız kendi malzemelerinize sahip olmanız daha faydalı olur. Her yaştan insanın yapabileceği yamaç paraşütünde doğru ekipman tercihi ile profesyonel şekilde uçuşlar yapabilirsiniz.

Paraşüt Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yamaç paraşütü alırken ilk olarak ödeyeceğiniz ücrete bakmanız çok normal. Ancak yamaç paraşütü hava sporları arasında yer aldığı için yüksek güvenlikli paraşütleri tercih etmeniz daha avantajlı olacaktır. Paraşüt fiyatlarını ikinci plana atmanızda fayda var.

 

Paraşüt seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar ise:

 • Öncelikle daha önce kullanılmamış bir ürünü almaya özen gösterin. Ancak malzeme fiyatları oldukça fazla olduğu için 2. el paraşütleri de tercih edebilirsiniz.
 • Aldığınız ürünün ve kanatların size uygun olduğundan emin olmalısınız. Yeterli bilgiye sahip değilseniz uzman pilotlardan yardım alın. Tecrübenizin üstünde bir kanat size ciddi sorunlar yaşatabilir.
 • Emniyet açısından bakıldığında, DHV’si yüksek kanatlar ehil ellerde avantaj sağlarken ne yaptığından emin olmayan birinin elinde facialar yaratabiliyor. Buna dikkat edin.
 • 2. el malzemelerin yıpranma paylarının yüksek olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
 • Ürünün markasına dikkat edin ve araştırmanızı iyice yapın. Kullanıcı yorumları size yol gösterir.
 • Paraşütü deneme imkanına sahipseniz mutlaka görün ve deneyin. Özellikleri hakkında detaylı araştırma yapın.

 

 • Kanat alırken DHV – Afnor gibi şirketler tarafından güvenilirliği test edilmiş kanatları tercih edin.
 • Bir kanadın ortalama ömrü 300 saat e yakındır. Bu rakama yakın uçuş saati olan kanatları almaktan kaçının.
 • Kanat seçerken kanadın kilo limitlerini öğrenin ve o limitler dahilinde seçiminizi yapın.
 • Kanat seçiminde ilk kriter şüphesiz Pilot Seviyesidir. Her Pilot seviyesini bilmek ve ona göre kanat almak durumundadır.
 • Eğer bir pilot Yarışmalara katılmayacaksa , XC (mesafe) uçmayacaksa , sezon boyu şehir şehir gezmeyecekse , sadece hafta sonları veya ayda bir yaptığı irtifa süzülüşleri onu tatmin edecekse , tüm uçuş hayatı boyunca sadece DHV-1 ve EN-A sınıfı kanatlarla (%70 önerilir) veya DHV 1-2 (sakin) ve EN-B (sakin) (%30 önerilir) kanatlarla uçmalıdır.
 • Eğer bir 2. el kanat alınıyorsa: geçmişi iyi ve doğru bilinen (geçmişi bilinmiyor ise görsel olarak iyice incelenmiş), toplamda 250 uçuş saatini geçmemiş, uçarak veya rafta 10 yılı doldurmamış , tercihen yamasız yırtıksız veya iyi onarılmış kanatlar tercih edilmelidir.

Her hangi bir kazaya mahal vermemek için yukarıdaki kriterlere göre yamaç paraşütü ekipmanlarınızı alabilirsiniz. Abant’ın yaylalarında doyasıya eğlenmek için öncelikle sağlığınızı ve güvenliğinizi düşünmeniz gerekiyor.

 

Yakın Bölge Otelleri Tatil Fırsatları

Tatil Bölgeleri